Kuşburnu Marmelatı Faydaları

  • |

KUŞBURNU MARMELATI FAYDALARI

Kuşburnu hem rengi ile hemde lezzeti ile çok değerli bir meyve. Ancak herhangi bir işlemden geçirmeden tüketmek çok zor. Özellikle kuşburnunun içerisinde bulunan o küçük tüycükleri ayıklamak mümkün değil. Onları yemek neredeyse olanaksız. Kuşburnu marmelatı yapımında da, tüketiminde de en zorlu kısım o tüycüklerin alınması olayıdır. O işlem yapıldıktan sonra isterseniz kuşburnu meyvesini öyle yeyin, isterseniz kuşburnu marmelatı olarak tüketin. Her ne şekilde tüketilirse tüketilsin çok faydalı bir yiyecek olduğu aşikar.

Kuşburnu marmelatı faydaları en önemlisi içeriğinde yüksek miktarlarda vitamin barındırıyor olması. Her mevsim tüketilebilen bir gıda olan kuşburnu marmelatı özellikle kış mevsiminde sık sık yakalandığımız soğuk algınlığı, grip, nezle gibi rahatsızlıklara karşı içeriğindeki çok yüksek miktardaki C vitamini ile vücudumuzda adeta koruma kalkanı vazifesi görüyor.

Kuşburnu meyvesi ülkemizde birçok bölgede yabani olarak yetişmektedir. Özel olarak bir toprak cinsi istemediğinden en kötü arazi şartlarında bile büyüyebilmektedir. Özellikle C vitamini bakımında da en zengin meyvelerin başında gelir. Hiçbir işlemden geçmemiş kuşburnu, portakal’dan kat ve kat fazla c vitamini ihtiva eder. 

Kuşburnu Marmelatı Faydaları 'nı arttırmak için biz neler yapıyoruz?

Öncellikle kullandığımız kuşburnuları seçerken kesinlikle yabani olarak yetişen, herhangi bir insan müdahalesinin olmadığı kuşburnuları tercih ediyoruz.

En fazla dikkat ettiğimiz konulardan bir taneside toplanma noktaları. En yakın yerleşim birine, en yakın asfalta, en yakın ekili araziye minimum 5 km mesafede olmasına ve toplanan bölgede son 5 yılda herhangi bir orman yangını olmamış olmasına çok dikkat ediyoruz.

C vitamini yüksek ısılarda hemen etkisini yitiren bir özelliği var. Bu sebepten dolayı 100 derecenin üzerinde yapılan her türlü kuşburnu ürününde C vitamini oranı çok çok düşük miktarlara inmektedir. Bu yüzden firmamız kuşburnunun vitaminlerini olabildiğince fazlasını korumak için özel kazanlar kullanarak kuşburnu marmelatı yapmaktadır. Bu kazanları özel kılan nedir? Hepimizin ortaokulda öğrendiği bir bilgi vardır. Suyun kaynama sıcaklığı ortam basıncı ile doğrudan alakalıdır. Bu yüzdendir ki suyun kaynama derecesini söylerken deniz seviyesinde 100 derece olarak belirtirler. Basınç düştükçe kaynama sıcaklığı düşer, basınç yükseldikçe kaynama sıcaklığı yükselir. Mesela hepimizin evinde kullandığı düdüklü tencere. Kapağını dışarı hava vermeyecek şekilde sıkıca kapattığımızdan, ısınan hava genleşiyor ve tencerenin içerisindeki basıncı artırıyor. Bu sebeple de tencerenin içerisindeki ürün daha yüksek sıcaklarda kaynamaya başladığından daha kısa sürede pişiyor. Bizim kazanlarımızdaki mantıkta düdüklü tencerenin tam ters mantığı. Bizde içerisindeki havayı özel vakum pompaları kullanarak emiyoruz. Ve ürünü 65 derece gibi sıcaklıklar da pişiriyoruz. Böylece içerisindeki vitamini koruyor, rengini ve lezzetini katlıyoruz.

Bizim gibi katkısız şekilde ürettiğiniz kuşburnu marmelatını ağzını sıcakken kapatıp, konserve mantığı ile saklayın. Kapağını açtıktan sonrada mutlaka buzdolabında muhafaza edin. Böylelikle kuşburnu marmelatının faydalarından en yüksek düzeyde faydalanmış olursunuz.

Kuşburnu marmelatı hem lezzetli hemde faydalıdır.

Kuşburnu Marmelatlarımızı İnceleyebilirsiniz.

Kuşburnu Marmelatı Faydaları

Kuşburnu Marmelatı Faydaları

Kuşburnu marmelatı faydaları başında çok güçlü bir antioksidan özelliği olmasını sayabiliriz.

İltihaplı rahatsızlıklarada son derece faydalıdır. Özellikle eklem bölgesinde oluşan rahatsızlıklarda, kireçlenmeler de ve romatizma rahatsızlıklarındaki ağrıların hafiflemesinde çok yararlıdır. Ancak kuşburnunun bu tür rahatsızlıklara etkili olan içerikleri suda çözünmediğinden kuşburnu çay olarak değil mutlaka marmelat olarak tüketilmelidir.

Günde 3 kaşık kuşburnu marmelatı yenmesinin Hepatit B’ de görülen semptomların giderilmesinde çok yararlı olur.

Ayrıca kahvaltıda 2 yada 3 kaşık kuşburnu marmelatı yiyerek vücudunuza tam bir koruma kalkanı oluşturarak, grip nezle soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklardan maksimum ölçüde korunursunuz.

Kuşburnu marmelatı Avrupa ülkelerinde eklem iltihapları yakınmalarını azaltmak için kullanılmaktadır. Avrupadaki araştırmalar diz, kalça, osteoartriti yakınmalarında son derece faydalı olmuş. Hastaların yakınmaları azalmış ve ağrı kesici ilaca karşı olan ihtiyaçları ciddi miktarda azalma göstermiştir.

Dr. Kaj Winther artrit ağrılarında %82 oranında azaltmak için kuşburnu marmelatını önermektedir.

Romatoloji Dergisinde yayınlanan makalede, 3 hafta boyunca kuşburnu marmeladı tedavisi gören hastaların birçoğunun ağrılarında azalma görüldüğü ifade edilmektedir.

2007 yılında Danimarka’da uzmanların yaptığı bir araştırmaya göre kuşburnu ve kuşburnu marmelatı parasetamol ve diğer ağrı kesicilere göre çok daha fazla etkisinin olduğunu bunun yanında çok daha az yan etkiye sahip olduğunu gözlemlemişlerdir.

Dr. R. Christensen bir çalışmasında ve Osteoarthritis and Cartilage 2008 Eylül sayısında  kuşburnu marmelatının artrit ağrıları için tüketilebileceğini belirtmiş. 3 ay boyunca tedavisi altındaki hastalarına kuşburnu marmelatı tükettirmiş. Bu yöntemin parasetamol den üç kat faydalı olduğunu tespit etmiştir.

Kuşburnu marmelatının içeriğinde bulunan sağlıklı asitler ve pektik yardımıyla idrar söktürücü ve laktasif etkiye sahiptir. Kuşburnu marmelatının içerisinde bulunan antioksidanlar; karotenoid, flavonoid ve polifenollerdir.

KUŞBURNU MARMELATI ile ilgili ürünler