Keçiboynuzunun Faydaları

  • |

Keçiboynuzu veya harnup bitkisi Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölgelerde yada ülkelerde yetiştirilen vücudumuza gerekli olan birçok vitamini ve minerali barındıran enerji kaynağı bir bitkidir. Yakup peygamberin ekmeği olarak da adlandırılır. Çünkü kitaplarda yazılana göre, Yakup peygamber çölde enerjisi korumak, karnını doyurmak için keçiboynuzunu tüketmiştir.

Yaklaşık olarak beşbin yıldır bilinen ve tüketilen bir meyve çeşididir. Önceden şekerin yerine kullanılıyordu. Çünkü keçiboynuzunda çok tatlı bir sıvı var.

Görüntüsü keçinin boynuzuna benzediğinden bu ismi almıştır.  En çok Kıbrıs’ ta yetiştirilmektedir. Uzun süre kullanılabilmesi için kurutulur, tazesinin lezzeti ayrı güzel, kurusunun lezzeti ayrı güzeldir.

Keçiboynuzu faydalı yağları ve sodyum mineralini bünyesinde yüksek miktarda barındırmaktadır. Bunlarda birlikte A vitamini, C vitamini, selenyum, potasyum, magnezmum ve asıl keçiboynuzunu bu kadar yararlı hale getiren gallik asit gibi birçok faydalı bileşik muhteva eder.

Keçiboynuzunun Yararları

Keçiboynuzunun Faydaları

Keçiboynuzu grip, nezle, bronşit, astım, soğuk algınlığına faydaları: Keçiboynuzu meyve olarak, keçiboynuzu pekmezi veya keçiboynuzu özü olarak kış aylarında daha fazla tüketilmektedir. Bunun başlıca sebebi bu aylarda çoğalan astım ve bronşit hastalıklarında görülen rahatsızlıkları hafiflettiği içindir. Aynı zaman üst solunum yolu enfeksiyonlarında yani grip, nezle ve üşütmeden dolayı meydana gelen rahatsızlıklarda keçiboynuzu önemli bir antioksidan olduğundan vücudumuzun bu hastalıklara karşı mücadelesinde son derece yardımcı olur.

Keçiboynuzunun Kolesterole Faydaları: Keçiboynuzunun muhteva ettiği lifler ve barındırdığı faydalı yağlar ile kötü kolesterolü düşürücü ve iyi kolesterol’ ü uygun oranlar çerçevesinde tutuyor. Yapılan bir deneyde 49 tane hafif ve orta seviyede hiper kolesterol hastasına 6 hafta boyunca sabah kahvaltılarından önce keçiboynuzu yedirilmiştir. Bunun sonucunda toplam kolesterol ve kötü kolesterolleri düştüğünü gözlemişlerdir. Başka bir deneyde de bir aylık boyunca 90’a yakın kolesterol hastasına keçiboynuzu yaklaşık günde 2 defa 4’er gram olarak, diğer grubuna keçiboynuzu meyvesine benzer hiçbir etkisi olmayan bir ürün uygulamışlardır. Keçiboynuzu’ nu tüketen grubun kolesterol’ ünde belirgin bir düşüş görülürken diğer grupta bir değişim gözlemlenmemiştir.

Keçiboynuzunun Sindirim Sistemine Faydaları: Keçiboynuzunun muhteva ettiği beta-karoten güçlü bir antioksidandır. Aynı zamanda keçiboynuzunun içerdiği lifler midemizin kuvvetlenmesinde faydalıdır. Keçiboynuzu midemizin sağlıklı bir şekilde işlevini yapması ve rahatsızlıklardan korunmasında önemli bir önleyici gıdadır. Antioksidan özelliği olan keçiboynuzu bağırsak enfeksiyonu riskini de azaltır.

Keçiboynuzunun Akciğer Kanserine Faydaları: Sigara içen bireylerin günde 4 yada 5 adet keçiboynuzu meyvesi tüketilmesi önerilmektedir. Keçiboynuzunun akciğerleri temizleme özelliği bulunduğundan dolayı, vücudumuzu akciğer kanserinden korumaktadır. Sigaranın vücudumuza verdiği zararları en aza indirmektedir.

Keçiboynuzu Hasar Görmüş Hücrelere Faydaları: Tükettiğimiz gıdalarda ender görülen özelliklerden olan hasar görmüş hücreleri tamir özelliği, vücudumuzda bir şekilde hasara uğramış hücreleri onararak tekrar görevlerini ifa etmelerine yardımcı olur. Bu sayede vücudumuz hastalığında hastalığı atlatmada, hastalanmadan öncede korunmada yardımcı olur.

Keçiboynuzunun Alerjik Hastalıklara Karşı Faydaları: Keçiboynuzunun alerji önleyici ve bakteri önleyici özelliği vardır. Etkisi çok yüksek antioksidan içeriği sayesinde bakterileri ve alerjiyi önler. Grip, nezle ve soğukalgınlığı, astım atakları ve broşite sebep olan bakterilere karşı muazzam ölçüde etkilidir.

Keçiboynuzunun Öksürüğe Faydaları: Keçiboynuzu meyvesi birçok üst solunum yolu hastalıklarına iyi geldiği gibi öksürüğe de son derece yararlıdır. Öksürüğe yol açan serbest radikallere ve bakterilere karşı etkili olarak hissedilebilir derecede rahatlama sağlar.

 Keçiboynuzunun Kalp ve Damar Faydaları: Antioksidan özelliği sayesinde eşine az rastlanır bir şifa hazinesidir. Kanı temizlediğinden damarları sıkıştırmaz ve kalp damar rahatsızlarına yol açabilecek etkenleri önler.

Keçiboynuzunun Kemik Erimesine Faydaları: Keçiboynuzu içeriğindeki yüksek miktardaki kalsiyum ile kemik sağlığı içinde son derece yararlıdır. Çocukların sağlam yapısı olan bir kemik sistemine yardımcı olurken, yetişkinlerde de kemik hastalıklarına karşı koruyucu görev üstlenir.

Keçiboynuzu Cinsel İsteğe ve Cinsel Güce Faydaları: Keçiboynuzu süper bir enerji kaynağıdır. Yüksek miktardaki enerji vermesinden dolayı da, cinsel isteği artırır, iktidarsızlık şikayeti olanlara tavsiye edilen bir üründür. Bunların yanında sperm artırıcı özelliği de vardır.